Nošovice, Kopřivnice – inspirace, motivace

Dne 25. 9. 2018 se třídy 3. MS a 2. AM vydaly na exkurzi do kopřivnického muzea Tatry a  výrobního závodu automobilky Hyundai v Nošovicích.
V muzeu mohli studenti vidět osobní a nákladní automobily ze všech etap výroby Tatry, ale i  různé vynálezy např. prototyp motorových saní, osmnáctiválcový tankový motor či mrazničku. Výstava byla doplněna podvozky, motory, modely, designérskými návrhy, trofejemi ze závodů a dobovými fotografiemi.

saneMotorové saně

motor

18 válcový motor

Mezi zajímavými exponáty spatřili kopii prvního automobilu President, model aerodynamického vozu Zikmunda a Hanzelky, kterým procestovali Afriku a Jižní Ameriku, vítězný kamion Karla Lopraise z Rallye Paříž - Dakar či akrobatické letadlo. Dále si mohli prohlédnout nákladní vozy, které se zúčastnily různých expedic, např. studentské výpravy  Lambaréné roku 1968, jejímž cílem bylo dovézt léky, lékařské přístroje a zdravotnický materiál do nemocnice v gabonském Lambaréné, kde byl po občanské válce jejich nedostatek.

president         automobil President

t87automobil T87

815Tatra 815

138Tatra 138 Expedice Lambaréné

Součástí muzea také byla velmi zajímavá expozice manželů Dany a Emila Zátopkových.
zatopkovi

zatopkovi2     Dana a Emil Zátopkovi

Naše další kroky vedly do Nošovic, kde jsme navštívili výrobní závod Hyundai Motors Manufacturing Czech s. r. o. V této automobilce, která zaměstnává více než 3 000 zaměstnanců, se vyrábí vozy určené pro evropský trh – Hyundai i30, Hyundai i30 kombi, Hyundai i30 třídveřový, Hyundai ix20 a Hyundai Tucson. Naši studenti sledovali výrobu vozů od začátku do konce a viděli tyto výrobní technologie – lisování (tažení), svařování, montáž převodovek a finální montáž. Jedinou výjimku, kam jsme nesměli vkročit, tvořila lakovna, ve které jsou dodržována přísná pravidla z hlediska kvality.

trida

trida2
Na závěr lze jen  konstatovat, že exkurze byla velmi inspirativní, poučná a žákům i  pedagogům se velmi líbila. Pro některé studenty byla určitě motivační v tom, kam se po studiu na naší škole profesně ubírat.