Bílí tygři a škrtící rostlina

– favorité naší exkurze do Liberce

Každoročně organizuji pro žáky oboru Průmyslová ekologie exkurzi, která by obohatila jejich znalosti o přírodě a vztazích mezi organismy. Letos bylo vybráno město Liberec se svými dvěma unikáty – nejstarší zoologickou a nejstarší botanickou zahradou v České republice. Exkurze byla naplánovaná na 12. 4. 2019 s tím, že bude jaro a program venku bude pro žáky příjemný. Počasí ale nenaplánujete a  zákon schválnosti funguje spolehlivě, takže 12. 4. 2019 byl nepříjemný a velmi chladný den (teplota v Liberci se pohybovala celý den kolem 3°C, poletoval sníh a foukal ledový vítr).

Cesta do Liberce trvala 4,5 hodiny, ale čas ubíhal rychle, zvláště když část cesty probíhala přes CHKO Český ráj, kde žáci viděli alespoň v dálce skalní města, hrad Trosky a další skvosty tohoto chráněného území. Ještě v autobuse dostali ode mě žáci předtištěná zadání s úkoly, které budou plnit v botanické a zoologické zahradě. Naší první zastávkou byla Botanická zahrada Liberec. Nevelká rozlohou, ale významná unikátními rostlinami, zajímavě řešenými a propojenými skleníky a kolekcí vzácných dřevin. Atmosféru v centrální budově doplňovala akvária s mořskými a exotickými sladkovodními rybami a dalšími vodními živočichy. Žáky pak zaujaly zejména dvě rostliny. Tou první je tropická rostlina – škrtič, která svými liánovitými kořeny obejme mateřskou rostlinu a svírá ji tak dlouho, až rostlina uhyne. Druhou raritou byla mimóza (citlivka), která reaguje na každý podnět rychlým sevřením listů, což si někteří žáci sami vyzkoušeli.

Pěšky po vlastní ose jsme přešli do Zoologické zahrady Liberec. Zoologickou zahradu proslavili bílí tygři. Jedná se o částečný albinismus (ztráta pigmentace) u tygra indického. Bílé tygry chová na celém světě jen 6 zoologických zahrad, u nás pouze Liberec. Kromě tygrů jsme viděli také ptačí orloj, instalovaný na podzim roku 2018 v areálu zahrady, krmení a drezúru lachtanů, dovednosti slonů. Všechny zážitky nám ochlazovalo počasí, proto jsme často hledali útočiště v tropických pavilonech. Žáci poctivě plnili všechny předepsané úkoly a před odjezdem z Liberce mi je odevzdali k hodnocení.

Všechny zúčastněné musím pochválit za dochvilnost, přesnost, zodpovědné chování a výdrž v poměrně obtížných venkovních podmínkách. Doufám, že zážitky z obou zahrad převáží nad pocitem chladu z nepříznivého počasí.

Organizátorka exkurze Marcela Ťulpová