Uničovské robotování 2013

Druhý prosincový týden se na Střední průmyslové škole a Středním odborném učilišti Uničov odehrál v duchu soutěžení. Dne 12. 12. 2013 proběhl první ročník soutěže s názvem Uničovské robotování, které se mohly zúčastnit školy, podporující technické vzdělávání.
Účastníky akce byly základní a střední školy z Uničova, Bruntálu, Hranic, Jedovnice, Mohelnice, Šumperka, Zlína a vysoká škola z Ostravy.
Celkem se na soutěžním poli utkalo ve 3 kategoriích 31 robotů, které si sami žáci v rámci robotických kroužků sestrojili a naprogramovali. Tak mohli změřit své síly v disciplínách Stopař (sledovač čáry) a Hard (sledovač čáry s překážkou) na trati, která byla inspirovaná letošní Velkou cenou Španělska v rámci mistrovství světa automobilů formule 1. Cílem klání bylo projet danou trasu přesně a v co nejkratším čase.
V disciplíně Stopař obsadil v kategorii ZŠ žák uničovské školy Jan Krumpholc, kterému se jako jedinému účastníkovi podařilo trať projet bez problémů. Na první místo v kategorii SŠ, dosáhl Dominik Klich ze SPŠ Hranice. Rovněž druhé místo patřilo týmu Jet Rabitts z hranické střední školy. Na 6. místo z celkem 24 účastníků se probojoval žák naší školy Dušan Bünter. Ve volné kategorii, která je určena pro všechny zájemce o robotiku, se na první příčce umístila VŠB Ostrava.
V disciplíně Sledovač čáry s řízenou přední nápravou, jsme měli jen jedno želízko v ohni, a to mladého žáka třetího ročníku oboru Mechanik - seřizovač, Tomáše Kleibla, který pro naši školu vybojoval úžasné 2. místo. První místo v disciplíně Hard obsadili žáci SPŠ a OA Bruntál.
Celá akce byla vyvrcholením modelářsko – robotického kroužku, který funguje při SPŠ a SOU Uničov pod vedením Mgr. Radima Děrdy a byla podpořena osobní účastí Ing. Michala Horáčka z Ministerstva průmyslu a obchodu.
I přes soutěžně naladěné účastníky se vše odehrálo ve velice příjemné a přátelské atmosféře.

Mgr. Lucie Chudá, SPŠ a SOU Uničov

.