Praha už volá, Praha už volá…

Přišlo mi příhodné dát do titulku citaci z filmu „Vesničko má středisková“. Ve filmu hlavní hrdina Otík jede do Prahy pracovat, v našem případě dvě třídy maturantů jely ve dnech 11. 11. – 13. 11. 2021 do Prahy na třídenní kulturní exkurzi.

 

Listopad 2021 nebyl zrovna teplý měsíc a ani v době naší exkurze se počasí příliš nevytáhlo. Chlad, ale ani covid – 19 nemohly zabránit tomu, abychom si návštěvu Prahy neužili. Všichni naočkovaní a otestovaní účastníci jsme se poté, co jsme se ubytovali, sešli u sochy svatého Václava na Václavském náměstí, abychom podnikli pouť historickou Prahou. Postupně jsme prošli Václavské náměstí, zastavili jsme se u Karolina, Stavovského divadla, delší čas zabrala prohlídka Staroměstského náměstí a přilehlých uliček, následoval Karlův most se svými věžemi a sochami, v Nerudově ulici probíhalo pátrání po rodném domě básníka Jana Nerudy a prohlídka Prahy končila na Pražském hradě.

 

Následujícího dne se dopoledne všichni vydali na prohlídku Staroměstské radnice. S komentářem průvodkyně jsme prošli sály i podzemí a vystoupali i na radniční věž. Z ochozu věže byl nádherný výhled na Prahu. Odpolední program pokračoval na Vyšehradě. Procházeli jsme místy, kudy kráčela česká historie, a vzdali jsme hold českým velikánům, kteří spí svůj věčný spánek na vyšehradském hřbitově. Pak už jsme ale spěchali zpět na ubytovnu, protože nás čekal zlatý hřeb naší exkurze – divadelní představení v divadle ABC „Zítra swing bude znít všude“. Svátečně upraveni a dobře naladěni jsme vyrazili za kulturou. Představení bylo úžasné. Žáci své nadšení podpořili bouřlivým potleskem ve stoje a herci nám poděkovali přídavkem.

 

Hlavu naplněnou zážitky, tašku naplněnou dárky, chudší o peníze, ale bohatší o zkušenosti jsme se vydali na zpáteční cestu domů. Jsem ráda, že se nám podařilo v dnešní velmi složité době exkurzi realizovat.

 

Marcela Ťulpová